20 Nisan 2010 Salı

İŞKENCENİN TİCARETİ


avrupa birliği 2006 yılında çok sayıda işkence aletininin ithalat ve ihracatını yasaklayan bir kanun çıkarmıştı. ancak insan hakları örgütü amnesty international'ın mart 2010 raporu bu yasağın hayata geçirilmediğini, yasak kapsamına giren aletlerin kısmen modifiye edilerek ya da adları değiştirilerek avrupa'da satıldığını ortaya koyuyor.

amnesty international dışişleri uzmanı david nichols elektroşok aletlerinin söz konusu ithalat-ihracat yasağı kapsamında olduğunu, tutuklulara işkence yapmaktan başka bir amaçla kullanılamayacak bu aletlerin başka isimler altında ticaretinin sürdürüldüğünü söylerken; merkezi abd'de olan stinger systems firması "tutuklulara acı vermeye yarayan aletleri" avrupa birliği ülkelerine pazarladıklarını kabul etti.

şirketin avrupa birliği ülkelerine sattığını kabul ettiği aletlerden biri band-it-system adındaki, işkence amacıyla el ve ayak bileklerine bağlanabilen bir kemer. band-it-system aracılığıyla mağdura 50.000 volt'a kadar çıkan elektroşoklar uygulanabiliyor. bu rakamın büyüklüğünü anlamak için hayvanların otlak ya da barınaklarını terketmemeleri için kullanılan elektrik yüklü çitlerin 2.000'le 10.000 volt arasında, yüksek voltajlı parmaklıkların 20.000 volt civarında elektrik verdiğini belirtmek yeterli sanırım.

söz konusu işkence aletlerinin şu ana kadar belçika, almanya, ispanya, çek cumhuriyeti ve romanya'ya satıldığı açığa çıkarıldı; ama "yalnızca askeriyeye ve polise" satış yaptıklarını belirten stinger systems yöneticisi bob gruder, alıcılarını açıklamayı reddediyor. benzer aletler üreten ve avrupa ülkeleriyle ticaret ilişkisini sürdüren diğer firmalarsa sessizliklerini sürdürüyor.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...