23 Aralık 2010 Perşembe

NEDİR TARİH, FLORITA?


"peki ya bütün savaşlar, beyaz şehir'de tanık olduğun kadar anlamsızsa? tarihçilerin sonradan vatansever duyguları tatmin etmek için adanmışlığın, cesaretin, kanaatkarlığın ve prensiplere bağlılığın anlamlı ifadelerine dönüştüreceği, içinden korkuya, aptallığa, açgözlülüğe, bencilliğe, gaddarlığa ve küçük bir azınlığın hırslarına, ihtiraslarına ve fanatizmine acımasızca kurban edilen büyük çoğunluğun bilgisizliğine dair her şeyi silip atacağı insani bir kaos. cangallo savaşı'nın hikayesi, "farce"ı, belki yüz yıl sonra perulular'ın tarih kitaplarında vatan tarihinde altın bir sayfa olarak yer alacak, kahraman şehir arequipa'nın seçilmiş başkan general orbegoso'yu savunuşunu, general gamarra'nın isyancı birliklerine yiğitçe karşı koyuşunu ve kanlı olduğu kadar cesur bir mücadelenin sonunda (birkaç gün sonra büyülü güçlerin araya girmesiyle galip gelmek üzere) yenilişini anlatacak. evet, florita: yaşanan tarih gaddarca ve aptalcadır, yazılı olansa hurra-vatansever bir yalanlar örgüsü."

mario vargas llosa, cennet başka yerde

PS elimde kitabın türkçesi olmadığından almanca'dan çevirdim. elinde kitabın türkçesi olan varsa bir çeviri karşılaştırması ilginç olabilir.

3 yorum:

stalker dedi ki...

llosa sonradan sapıtmış bir abimizmiş:

http://kultur.sol.org.tr/haberler/bir-donegin-cifte-kisiligi-460

outlaw dedi ki...

"İspanyolca yazan başka hiç bir yazar onun kadar okuyucuyu kendine bağlama, daha ilk satırlardan itibaren esir alma ve tutku, mizah, zulüm ve erotizm dolu nefes kesici entrikalara sürükleme yeteneğine sahip değildir."


allah akıl fikir versin derim, marquez, fuentes de mi okumamış bu adamlar?

bir de karl popper'den etkilenmek? inanamıyorum popper'in açık toplum'unun bir insanın "hayatını değiştirebileceğine" de inanmıyorum, basbayağı tartmış işte adam çıkarını bir kefede, kaybını bir kefede, kararını vermiş...

outlaw dedi ki...

işin ilginci yukarıdaki cümlelerin llosa'nın oldukça yeni bir kitabından olması. kısacası afganistan'ın, ırak'ın işgal edilmesini onayladıktan sonra yazmış bunları...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...