24 Aralık 2010 Cuma

DOKUNANI YAKIYOR
bir internet sitesinin ne kadar tıklandığını belirleyen birçok faktör var, ama bazı siteler "doğuştan şanslı". mümkün olduğunca kısa, akılda kalan ve ilgi çeken bir adrese sahip olmak siteyi tanımayan insanların da ister istemez uğramasını sağlıyor. hoş, "madem bunları biliyordun da gueneslipazartesiler.blogspot.com'dan daha iyi bir adres bulamadın mı?" diye soracak olursanız diyecek lafım yok. ama konumuz da zaten "los lunes al sol" değil, "doğuştan şanslı" domainlerden biri: sex.com...

1994 yılında domain satan network solutions adlı firma sex.com'u aynı zamanda partner bulma sitesi match.com'un da kurucusu olan gary kremen'e satıyor. ve böylece sex.com'un hayat hikayesi başlıyor. kremen sex.com'u aktif hale getirerek bir internet efsanesi mi yaratmak istemişti, yoksa amacı domain'i kar ederek başkasına mı satmaktı anlaşılamadan, bir yıl sonra, 1995'te stephen cohen adında bir dolandırıcı, sahte belgeler düzenleyerek domain'i kendi üzerine geçirmeyi başarıyor. gary kremen mahkemeye başvursa da, dava, bürokrasi bir tek türkiye'de var sananların ağzını açık bırakacak bir şekilde 2000 yılından önce sonuçlanmıyor.

mahkemenin sürdüğü beş yıl boyunca siteyi işleten cohen, günde ortalama 25 milyon ziyaretçi çekerek kesesini dolduruyor. mahkeme stephen cohen'i devlete 25 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum ederken, domain'e sahip olmadığı süredeki kayıplarının karşılanması talebiyle itiraz eden gary kremen davanın sonunun 2001 yılına kadar sarkmasına yol açıyor. sonuçta mahkeme california eyaleti'nin kremen'e 40 milyon dolar tazminat ödemesini kararlaştırıyor. bu arada 25 milyon dolarlık tazminatı ödeyemeyerek iflas eden stephen cohen meksika'ya kaçıyor.

2006 yılında sex.com yeniden el değiştiriyor: gary kremen, domain'i 14 milyon dolara escom şirketine satıyor. ancak sex.com yeni sahibine de şans getirmiyor. nakit sıkıntısı escom, sex.com'u almak için üç farklı şirkete borçlanıyor. ve başka işleri nedeniyle iyice darboğaza giren şirket, 2010 yılında sex.com'u satışa çıkarmak zorunda kalıyor. 14 milyon dolara aldığı domain'i ancak 13 milyona satabilen escom için bu son darbe oluyor ve şirket iflasını açıklıyor.

pornografik içerikli sayfaların internetin yüzde 37'sini oluşturduğu, bu sayfalar üstünden milyarlarca doların kazanıldığı bir ortamda, belki de aktif kullanılmayan domainler arasında en değerli olanı sex.com dokunanı yakıyor.

demek ki neymiş? sex.com'la batılıp, belki bir ihtimal gueneslipazartesiler'le çıkılabilirmiş... ne demişler: umut fakirin ekmeği...

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...