6 Ocak 2012 Cuma

HARE KRİŞNA, HARE HARE...


geçtiğimiz noelin ilk günü budapeşte'de bedava sıcak yemek dağıtan hare krişna tarikatının standının önünde yüz metrelerce uzanan kuyruk. iyi ki din hürriyeti geldi de, "özgür dünya"ya eklenmesinin yirmi yıl ardından macaristan'da, insanların karnını doyuracak tarikatlar var. özgürlük böyle bir şey olsa gerek...

2 yorum:

stalker dedi ki...

% 50'yi aşmış bir parti, hegemonyasını kuruyor macaristan'da da. takip etmişsindir. çingene mahallelerinde üniformaları ile -şimdilik silahsız- devriye gezen paramiliterler var. çingenelere saldırılar var. çingenelerin sürgün edilme olayları var. iki dünya savaşının arasındaki dönemi hatırlatıyor ahval. korkutucu bir yükseliş var orta ve doğu avrupa'da.

outlaw dedi ki...

macaristan'da gidişat hiç iyi değil, evet. çingene düşmanlığı inanılmaz güçlenmiş durumda; görünen o ki, faşistlerin yaptığı saldırıların, gövde gösterilerinin arkasında ciddi bir kamuoyu desteği var.

bir de, son olarak sokakta yatmayı ve çöpleri karıştırmayı yasaklayan bir kanun çıkardılar. kötü bir şaka gibi ama gerçek, adını koymamışlar ama: "yoksulluk suçtur."

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...