7 Mayıs 2011 Cumartesi

FOUCAULT DA YARGILANSIN!

nejat ağırnaslı

boğaziçi üniversitesi sosyoloji bölümü yüksek lisans öğrencisi arkadaşımız nejat ağırnaslı, uzun namlulu silahlarla dün yapılan bir baskın sonucu evinden gözaltına alındı. nejat, daha sonra ailesiyle ve avukatıyla görüştürülmeden alelacele kck davasının görüldüğü diyarbakır'a sevk edildi.

boğaziçi üniversitesi öğrencileri olarak, hem arkadaşımız nejat'a hem de tüm diğer göz altına alınanlara yapılan bu hukuksuzluğu açıkça kınıyoruz. üniversite arkadaşları olarak, nejat'ın dava dosyasına nelerin konulacağını şimdiden merak ediyoruz. onun ders programını "örgüt dökümanı", yurtdışındaki üniversitelere yapacağı doktora başvurusunu da "örgütün yurtdışına açılma planı" olarak gören işgüzar zihniyetin ellerinin daha nereye kadar uzanacağını bilemiyoruz.

nejat'ın yazdığı makaleler, yaptığı çeviriler, bilinmeyen bir dilde değil ama İngilizce yaptığı literatür taramalarının da dosyasına konulduğu takdirde, kck davasının foucault'ya ve hatta gramsci'ye kadar genişletilmesini öngörmekte güçlük çekmiyoruz.

boğaziçi üniversitesi öğrencileri olarak, arkadaşımız nejat serbest bırakılmadığı takdirde, bizi suç işlemeye teşvik eden kitaplarımızı, kampüsümüzün tarihi güney meydanında toplayarak yakacağımızı açıkça ilan ediyoruz.

boğaziçi üniversitesi öğrencileri

3 yorum:

james dedi ki...

kitap yakmak eylem olarak cok talihsiz bir secim.

james dedi ki...

ayrica "fuko da yargilansin" türkiye icin ironik bir slogan degil. Cünkü bu memlekette normal. Zamaninda Chomsky'nin bir kitabi yargilanmisti yanlis hatirlamiyorsam. Hatta kitabevine ceza gelmisti sanirim.

outlaw dedi ki...

kitap yakmak gerçekten çok talihsiz bir seçim olmuş, o konuda haklısın. bir de foucault'nun önümüzdeki dönemde yargılanmayacağını tabii kimse garanti edemez, ama ben kck'dan değil, ergenekon'dan yargılanmasını daha olası görüyorum.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...