20 Temmuz 2010 Salı

WATERWORLD


hollandalı bir mimar, ramon knoester, pasifik okyanusu'nda yüzen bir çöp birikintisinden yapay bir ada yaratmayı planlıyor. gerçi hollandalılar denizden yapay, kullanılabilir kara yaratma konusunda zaten tecrübeliler: hollanda'nın denizden yüksekliği yalnızca 5 metre olan flevoland bölgesi'nin büyük bölümü insan eliyle yaratılmış, denizden "çalınmıştı". ancak knoester'in projesi denizin doldurulmasının ötesinde, yeni bir şey.

hollandalı mimarın yapay bir adaya dönüştürmeyi planladığı "great pacific garbage patch" 1997 yılında keşfedilmişti. çöp birikintisinin kapladığı alan konusunda tartışmalar hala sürüyor. bilim adamları, "great pacific garbage patch"in büyüklüğü konusunda türkiye kadar olduğundan abd'yle aynı alanı kapladığına kadar değişen tahminlerde bulunuyor. birikintinin yüzde 70'i su yüzeyinin altında kaldığından - çoğunluğu sürtünme ve ışık nedeniyle küçük parçalara ayrılmış - 100 milyon ton yapay çöp söz konusu.

yapay çöp artıkları, hem balıklar ve okyanusta yaşayan diğer canlılar tarafından yendikleri, hem de yavaş yavaş yokolurlarken zehirli maddeler açığa çıktığı için doğa için ciddi bir tehlike yaratıyorlar. knoester bu durumun önüne geçmek için bu dünyanın en büyük çöplüğünden "recycled island" adında bir ada yaratmak istiyor. büyük parçaların çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra içi havayla dolu bloklar halinde preslenmesiyle ortaya çıkacak adanın okyanusun dibinde bir noktaya sabitlenmek yerine üstünde yerleşim olan dev bir sal olarak sürüklenmesi tasarlanıyor.

yapılan hesaplara göre adanın dalgalar veya akıntı nedeniyle devrilmemesi için en az 10 bin kilometrekare büyüklüğünde olması gerekiyor, ki bu da hawai'nin büyüklüğüne denk. knoester yarım milyon insanın akıntıdan, güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik elde ederek ve deniz suyunu içme suyuna çevirerek yaşayabileceklerini iddia ediyor. projenin hayata geçmesinin önünde şimdilik en büyük engel finansman gibi duruyor.

knoester yapay ada yaratma fikrini ilk ortaya atan insan değil. örneğin devletlerin kontrolü dışında kalan otonom siyasi topluluklar halinde yaşama amacıyla anarşistler de benzer projeler geliştirmişti. ancak bunlardan hiçbiri şimdilik hayata geçmedi. (bir örnek) daha küçük çaptaki yapay adalarda yaşayan insanlarsa zaten mevcut: örneğin peru'daki urular titikaka gölünde 49 yapay adanın üstüne dağılmış olarak yaşıyor. güneydoğu asya'da da "okyanus çingeneleri" olarak da adlandırılan binlerce insan tekneler üstünde yaşamını sürdürüyor.

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...