4 Kasım 2011 Cuma

HANK SKINNER

henry watkins "hank" skinner

49 yaşındaki hank skinner, sevgilisini ve iki oğlunu öldürmek suçundan idam cezasına çarptırıldığı 1995'ten bu yana abd'nin teksas eyaletinde idamı edilmeyi bekliyor. 9 kasım 2011, eğer önüne geçilemezse skinner'ın gözlerini son kez yumduğu gün olacak.

başından beri suçsuz olduğunu iddia eden skinner'ı suçlu bularak idama mahkum eden mahkeme, çelişkili delillere dayanıyor: kan izlerinin incelenmesi cinayeti işleyenin kimliği hakkında herhangi bir ipucu vermezken, evin birçok yerinde skinner'ın parmak izlerinin, saçlarının vs. bulunması delil olarak kabul edilmişti. ancak, skinner'ın cinayetin işlendiği tarihte sevgilisiyle aynı evi paylaştığı düşünülecek olursa söz konusu "delil"lerin ne kadar delil olduğu tartışmalı. karar alınırken, cinayet silahının da aralarında olduğu birçok delilse ciddi bir incelemeye tabi tutulmadı. ayrıca, savcılığın en önemli şahidi ifadesini geri çekeli yıllar olmasına rağmen idam kararında değişiklik olmadı.

skinner, 2000 yılından bu yana incelenmeyen delillerin incelenmesini talep ediyor. ancak, mahkeme bu talebi dava sürerken gerçekleşmemiş olması nedeniyle reddetmekte. 2010 martı'nda, abd yüksek mahkemesi skinner'ın idamına yarım saat kala uygulamayı durdurmuştu. daha sonra, teksas eyaletinde mahkeme kararının ardından dna testi yapılmasını engelleyen kanun yürürlükten kalktı. ancak yine de skinner'ın durumunda şimdilik değişen bir şey yok. suçsuzluğunu kanıtlayabilecek dna testlerini yapmak yerine, yeni bir idam tarihi belirlendi. skinner'ın 9 kasım'daki idamının yeniden engellenmesi ve gerekli dna testlerinin yapılması kamuoyu baskısına bağlı.

"savcının tek yapması gereken delilleri gözden geçirmek. böylelikle gerçek açığa çıkacak. suçsuzsam eve gideceğim, suçluysam öleceğim," diyen skinner'ın sesine kulak verilmesini sağlamak, abd'deki idam karşıtı hareketin öncelikli hedeflerinden.

2 yorum:

koala dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
Adsız dedi ki...

bir de bu şerefsizler dünyaya demokrasi götürecek adalet götürecek. ha siktirsinler ordan.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...